Žaluzie

Žaluzie, Garnýže, Rolety, Markýzy co vybrat

Horizontální, nebo vertikální žaluzie

Mezi nejvíce používané stínící techniku patří horizontální hliníkové žaluzie. Na trhu jsou žaluzie v nepřeberném množství barev a imitací dřeva. Výhodu je jednoduchá montáž, ovládní i údržba. Žaluzije je možné použít do plastových oken, ale i do vše ostatní druhů a především přijatelná je hlavně cena.

Na trhu jsou i žaluzie z bambusu které jsou velice tvrdé a pružné. Bambus nepřijímá vlhkost a svým atraktivním vzhledem se hodí např. i do koupelen. Dřevěné žaluzie bývají ošetřeny proti UV záření, vlhku a tedy mají velice dobrou životnost.

Na zastínění velkých ploch se používají vertikální žaluzie. U vertikálních žaluzií můžete volit materiál lamel (polystyrenové, skleněné vlákno, PVC, hliník, bavlna, dřev) a také šířku lamely. Vertikální žaluzie se dobře udržují a méně se na ně chytá prach než na horizontální. Ovládání je také velice jednoduché a intuitivní.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie (exteriérové rolety) mají lepší účinnost než normální interiérové, díky umístění vně oken zachycují lépe sluneční paprsky a chrání před škodlivými účinky a drží lépe teplo v domě. Navíc plní i bezpečnostní funkci díky pevnější konstrukci. Při pořizování venkovních žaluzií ovšem musíte počítat s vyšší cenou než u klasických.

Garnýže, Rolety, Markýzy

Mezi další možnosti jak zakrývat vaše okna jsou kovové, nebo dřevěné garnýže na balkóny, nebo látkové rolety. Rolety jsou bud předokení do oken, nebo venkovní. Rolety jsou také římské, nebo bambusové. Jako další ochrana před sluncem můžou být markýzy.


Levné žaluzie, garnýže, rolety, markýzy lze pořídit v bazaru, nebo nejlevnější v inzerních novin v sekci prodám. Ovšem platí že levné není vždy dobré a proto je lepší pořídit si okno přímo nové od výrobce. Většinou v každém větším městě (Praha, Brno, Ostrava, Liberec, Plzeň, České Budějovice, Teplice,...) naleznete hned několik firem poskytujících výrobu a montáž oken - je tedy dobré nechat si udělat od každé nabídku a možná budete překvapeni jak se mohou ceny žaluzií, garnýží, rolet, markýz někdy lišit.

Jak zjisti rozměry pro žaluzie nebo roletu

Šířku měřte v místě uchycení žaluzií nebo rolety od levého vrcholu zasklívací lišty k pravému. U oken s kolmou zasklívací lištou se šířka žaluzií rolety rovná šířce skla, včetně případného těsnění. Výšku a velikost měřte od horního vrcholu zasklívací lišty ke spodnímu vrcholu.

Co sledovat u výběru žaluzií

  • Cena
  • Záruka
  • Životnost
  • Náročnost údržby
  • Kvalitní firma
© Žaluzie, Garnýže, Rolety, Markýzy 2019 | Reklama zde |
[ochrana osobních údajů]